İzmir Nasır Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Nasır Çeşitleri

Nasır derinin travma veya tahrişine karşı bir cerrahidir. Bunun sonucu deri anormal şekilde kalınlaşır. Bu kalınlaşma kronik tarzda olur. Tabanı yukarıda sivri yeri derinlerdedir. Derinlere indikçe sivrilir. Asıl ağrıyı yapanda bu yapıdır. Nasırın yukarıda olan taban kısmına uygulanan basınç içteki sivri kısımda çok fazla hissedilir. Ağrının asıl nedeni budur. Tedavide amaç nidus denen ve ağrıya neden olan bu sivri kök kısmının çıkarılmasıdır.

Nasır bulunduğu yere göre isimlendirilir. Parmakta, ayakta, tabanda, dirsekte gibi isimler verilebilir. Fakat bunlarda böyle bilimsel bir sınıflama yoktur. Çünkü hepsinin nedeni aynıdır. Tedavisi de değişmemektedir.

Bir diğer sınıflandırma sert, yumuşak veya tohum tarzında nasırlaşma diye ayrılabilir. Sert nasırlar daha ağrılıdır. Tabana doğru gidişi daha fazladır. Tohum tipi nasırlar yeni başlayan ve gelişmeye eğilimli nasırlardır. Fakat bu sınıflamanın da bilimsel bir değeri yoktur.

Bilimsel olarak iki çeşidi vardır. Bu sınıflandırma nedene yönelik olarak yapılır. Bunlardan birincisi derinin kalınlaşması şeklinde olan hiperkeratoz diğeri ise virütik bir hastalık olan siğilin bulaşması sonucu oluşan verrülerdir. Bunlar oluştukları yere göre çeşitli isimler alırlar. Örneğin ayakta görülenlere verruka plantaris, elde olana verruka palmaris denir. Bunlarda tedavi planlaması aynıdır. Ancak siğiller virütik bir hastalık olduğundan korunma ve tedavi süresi farklıdır.

En uygun tipler hiperkeratoz şeklinde olanlardır. Derinin o bölgesine sürekli gelen mikrotravmalar ve tahriş buna neden olur. Deri bu etkilere karşı reaksiyon olarak kendini kalınlaştırır. Bahçıvanlarda tırmığa bağlı elde oluşan nasırlar, marangozlarda çekicin sapının değdiği nokta, berberin makası taktığı parmaktaki nasırlar bu şekilde olur. Nasır oluşmazsa burası sürekli su toplayacaktır. Vücut deriyi kalınlaştırarak buna karşı bir savunma mekanizması oluşturmaktadır. Eğer travma veya tahriş kalkarsa vücut kendiliğinden bu savunma mekanizmasını ortadan kaldırır. Oluşmuş olan nasırda ameliyatla veya radyo frekansla çıkarılabilir.

Daha çok ellerde görülen siğiller bir tür virüsün yaptığı bulaşıcı bir hastalıktır. Yakın temas ile, kişinin giydiği terlik, çorap veya ayakkabı ile bulaşabilir. Bu siğillerde içerisinde asidik bir sıvı olan ve siğili yakan damlalar kullanılabilir. Fakat bunların normal cilde teması derin yanıklara yol açabilir. O nedenle siğillerde de en iyi tedavi radyo frekanstır. Tedavi yaklaşık 4-6 ay sürer. Her ay hasta gelir ve siğiller tek tek yakılır. Kondilomlardaki tedavi aynen bunlarda da uygulanır.

Ayaklarında siğil teşhisi konan kişi kesinlikle başkasının terliğini, ayakkabısını giymemelidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir. Çıplak ayakla basılan zeminden, havuz gibi ortak alanlardan virüs bulaşabilir. Hasta bu hastalığı başkasına bulaştırabileceği gibi aynı ayakta başka yere diğer ayağına veya vücudunun diğer yerlerine bulaştırabilir. Normal ayak tabanı nasırı bulaşıcı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi