İzmir Nasır Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Nasır Çıkarma Yöntemleri

Çok çeşitli yöntemler vardır. Bu hastalara ve hastalığın yerine göre değişir. Nasır tehlikeli bir hastalık değildir. Ama verdiği ızdırap nedeniyle kişiyi bezdirir. Yaşam kalitesine ciddi şekilde sekte vurdurur. Nasır çıkarma yöntemlerinin içinde tekniğe bağlı olarak avantaj ve dezavantajlar vardır.

  1. İlaçla nasır tedavisi: Bu amaçla üzerinde nasıra etkili yakıcı madde barındıran bantlar kullanılır. Bunun dışında yine asit içerikli bir takım ilaçlar direkt nasır üzerine uygulanabilir. Nasır bandı yapıştırıldıktan sonra burada 2-3 gün kalır. Sonra bir pens veya cımbız yardımıyla bant çekilir. Yumuşamış nasır birkaç girişimden sonra çıkar. Bu işlemler sonucu sadece derinin kalınlaşmış üst tabakası çıkar, bir tabaka eksilmesi olur. Nasırın olduğu bölge incelir ve yumuşar. Fakat bunlarda asıl sorun içteki tepe kısmı (bu noktaya nidus denir.) derinde kalır, çıkmaz. Bu tür tedavilerde bu nedenle nüx kaçınılmazdır.
  2. Koruma önlemleriyle tedavi: Burada nasıra neden olan travma ve tahriş ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bu amaçla hastanın uygun bir ayakkabı giymesi sağlanır. Ortopedik bir sorun varsa giderilir. Ayrıca nasırın olduğu noktayı boş bırakan silikon yastık denen yuvarlak şekilli ürünler kullanılabilir. Burada da silikon yastık sorunlu, nasırlı bölgeyi travmalardan korur ve kendiliğinden gerilemesini sağlar. Fakat bu tedbirler alınsa da nidus yok edilmediğinden kullanıldığı sürece ağrı azalır. Başarı şansı hemen hemen yoktur.
  3. Ameliyat: Eskiden kullanılan bir yöntemdir. Nidüs çıkarıldığından başarı şansı yüksektir. Özellikle ayaktaki nasırlarda yapılacak bir operasyon ciddi şekilde iş ve güç kaybına yol açar. Nasırın olduğu bölge lokal anestezi sonrası eliptik olarak çıkarılır. Kanama kontrolü sonrası cilt kapatılır. Ayak tabanında cildin çok gergin olmamasına dikkat edilir. Çünkü ayak tabanı derisi çok sert ve gergin olduğu için dikişler ciddi şekilde ağrı yapar. Burada nidus çıkarılmaktadır. Çok gergin olduğu durumlarda yara dudakları açık bırakılabilir. İkincil olarak iyileşir. Fakat dediğimiz gibi ciddi iş ve güç kaybı yapar.
  4. Radyo frekansla nasır tedavisi: Radyo dalgaları oluşturan bir aletle nasırlı alan çevre dokudan ayrılır. Tabanda bulunan nidus nasırla birlikte çıkarılır. Nidus alındığı için tekrarlama olasılığı azdır. Bu işlemden sonra nasırlı bölge travma ve tahrişten korunmalıdır. Yeni oluşan deri normal, zarif deri şeklindedir. Yeniden nasır oluşmaz. Dokuyu yakarak yapılan bir tedavidir. Ameliyat değildir. Lokal anestezi ile yapılır. Genelde birkaç dakika içinde işlem biter. Herhangi bir dikiş atılmaz. Kanama olmaz. Alınan bölgede herhangi bir gerginlik olmadığından ameliyata kıyasla ağrı çok azdır. İş ve güç kaybı yapmaz. Hasta sosyal yaşamına dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi