İzmir Nasır Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Nasır Neden Olur ?

Vücut ağırlığını taşıyan yerler ayaklardır. Cilt kendini yük binen, travma gören yerlerde basınç ve sürtünme sonucu yaralanmadan koruduğu için kalınlaşır ve nasır oluşur. Ayaklardaki bu problem yürümeyi ve ayakta durmayı güçleştirir.

Nasırlar sadece ayaklarda oluşmaz. Vücudun ağırlık binen çeşitli yerlerinde oluşabilir. Yük binen bölge basınç ya da sürtünme nedeniyle o bölgeyi korur ve nasır oluşturur. Bu en çok ayakta görülebileceği gibi kalem tutan ellerde de görülebilir.

Nasır ağrı yapmıyorsa ciddi bir sağlık sorunu değildir. Eğer ağrı varsa yapılacak iş baskının kaldırılması ve nasırın yumuşatılmasıdır. Nasır alındıktan sonra neden olan etmen ortadan kaldırılmadıkça nasır tekrar oluşur.

  1. Yanlış Ayakkabı: Dar ve sıkı ayakkabılar, bayanlarda topuklu ayakkabılar ayağı sıkar ve basınç uygular. Nasır oluşumuna yol açar.

Sadece ayakkabının sürtünmesi değil, parmakların birbirine sürtünmesi de nasır oluşumuna yol açar. Ayrıca ayakkabıların çorapsız giyilmemesi bağcıklı ayakkabı kullanılması nasır önleyici diğer hususlardır.

  1. Çıplak Ayakla Dolaşmak: Çıplak ayakla dolaşanlarda sert zemin ve kum, çakıl gibi yabancı cisimlerin etkisiyle ayaklarda tahriş olur. Bu yaralanmaya ayak derisi nasır ile cevap verir. Nasıra meyilli kişilerin çıplak ayakla dolaşmaması gerekir.
  2. Ayak Parmaklarındaki Şekil Bozukluğu: Çekiç parmak, polidaktili, değişik travmaya bağlı şekil bozukluklarında nasır oluşumu kaçınılmazdır. Biçim bozukluğuna bağlı olarak parmaklar sürekli ayakkabıya sürtünür ve nasır oluşur. Önlem olarak sandalet veya parmak arası gibi açık ayakkabılar tercih edilir. En kısa zamanda ortopedik kusurlar ortadan kaldırılmalıdır.
  3. El Aletleri: Bahçe işi ile uğraşanlarda, çiftçilerde bel, tırmık, çapa gibi el aletlerine bağlı olarak ellerinde nasır gelişir. Bu durum ellerin su toplamasını önlemek için derinin aldığı koruyucu bir işlemdir. Bu tür nasırları engellemek için el aletleri ile çalışırken iş eldiveni giymek nasır oluşumu için bir önlem olacaktır.

           Ayrıca kalem tutmak veya müzik aleti çalmak sırasında da nasır oluşabilir. Kalemin değdiği yerde veya müzisyenlerde parmak uçlarında nasır görülebilir. Bunların farkında değildir. Hatta bu durumdan memnun bile olabilirler.

ÖNLEMLER

  1. Nasırlı bölge temizlendikten sonra ponza taşı ile ölü dokular sürtülüp atılır.
  2. Sık sık çorap ve ayakkabı değiştirilir.
  3. Ayakkabılar ne çok sıkı nede çok bol olmalıdır. Tercihen bağcıklı tipler, yumuşak tabanlılar daha uygundur.
  4. Dış mekanlarda çıplak ayakla yürümemelidir.
  5. Bahçe işlerinde iş eldiveni kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi