İzmir Nasır Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Nasıra Ne İyi Gelir ?

Nasır derinin kendine gelen mikro travmalara karşı korunma amacıyla oluşturduğu kalınlaşmalardır. Derinin baskı veya tahriş altında kalması sonucu organizma o bölgedeki deride kalınlaşma oluşturarak kendini korumaya alır. Herhangi bir yara (ülser) oluşumunu önler. İnsan organizmasında en çok travma vücudu taşıyan ayaklarda görülmektedir. Ayrıca kişinin ayaklarındaki anatomik bozuklukları, yürüme sırasındatravmanın daha çok oluşmasına ve dolayısıyla nasırın daha kolay oluşmasına neden olmaktadır. Dar ayakkabılar veya topuklu ayakkabılarla iki parmağın birbirine sürtmesine, ayakkabının deriyi tahriş etmesine ve bunun sonucu nasıra neden olur. Nasır bu nedenle en çok parmak aralarında, parmakların üst tarafında ve ayak tabanında oluşmaktadır.

Nasırları bir takım iltihabı ayak hastalıklarından ayırmalıdır. Nasırda iltihap söz konusu değildir. Derinin kalınlaşmasıyla oluşmuş bir yapı söz konusudur ve nasırın üzerinde ölü cilt hücreleri bulunur. Bu hücreler bir törpü veya ponza taşı ile kazındıklarında bu ölü hücrelerin çıktığı görülebilir. Bu ölü hücrelerin alınması aşağıda anlatacağımız tedavide de kullanılır. Ponza taşı ile veya bir törpü ile cilde zarar vermeden bu ölü hücreler alınabilir. Bunun dışında bu amaçla üzerlerinde salisilik asit içeren nasır bantları da kullanılabilir. Nasır bantlarının çok dikkatli kullanılması gerekir. Kişilerin kullanmadan önce mutlaka bir damar hastalığı yönünden veya diyabet yönünden hekim kontrolünden geçmesi gerekir.

Çünkü bu bantlar içerdiği asit yüzünden sağlıklı cilde de zarar verebilir. Nasırı erittiği gibi sağlam cilt dokusunda da yaraların açılmasına neden olabilir. Bu yaralar diyabeti olan veya damar hastalığı olan kişilerde sıkıntılı, iyileşmeyen ülserlere neden olabilir. Ayrıca salisilik asit alerjisi olanlarda da aynı durumla karşılaşılmaktadır. Dikkatli olunmalıdır. Birde bazı hastaların yaptığı nasırı üzerinden kesmek soruna çare olamamaktadır. Üst kısmın alınması, nidus denen kök kısmının bırakılması nasırın kronikleşmesine yol açmaktadır. Nasır tedavisinde amaç nasıra yol açan nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Nasırın sadece üstten kesilmesi, burada kesiler oluşturur ve bu kesilerden bakteriler girerek enfeksiyona neden olmaktadır. Çünkü ayaklardaki terleme bakterilerin üremesi için uygun olan rutubetli ve ılık bir ortam sağlar.

Nasıra yol açan etmenlerin başında dar ve topuklu ayakkabılar gelir. Öncelikle bu ayakkabılar bırakılmalı, yumuşak deriden yapılmış ayağa tam oturan ve sıkmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Kişiler günlük ayak temizliğine dikkat etmelidir. Özellikle iş dönüşü, akşam ayaklar ılık su içine konulmalı ve en az 10 dakika ılık su banyosu yapılmalıdır. Günlük yaşamda bu kişiler giydikleri çoraplara da gerekli özeni göstermelidir. Çoraplar pamuklu ve teri emen türden olmalıdır. Yalın ayak gezmekten mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Yalın ayakla gezen kişilerde travmaya maruz kalma daha fazla olmaktadır. Nasır üzerine badem yağı veya lanolin içeren kremler sürülebilir ve akşamları nasır bandı uygulanabilir. Sabahleyin nasır olan ayak ılık suya konur. 10 dakikalık bir banyo sonrası ölü hücreler ponza taşı ile törpülenir. Geceleri bant yerine soğan veya sarımsak sarmayı önerenlerde vardır.

Günümüzde nasır tedavisinde radyo frekans yöntemi kullanılmaktadır. Buharlaştırma yöntemi olan bu tedavide nasır nidus denen kökü ile birlikte çıkarılmaktadır. Daha sonra deri 1.5-2 ay içinde oluşan boşluğu normal deri ile doldurmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi